7 interesujących tytułów książek z kanonu lektur

Ocena
0.00

Wiele lektur szkolnych nie jest ciekawa, wszyscy się z tym zgodzimy. Dużo jest pozycji, które czytając, chce nam się płakać i bynajmniej nie są to łzy wzruszenia czy szczęścia. Nie jest lekko. Trzeba przez nie przebrnąć i mieć z głowy. W myśl zasady przeczytać i zapomnieć. Jednak pocieszeniem może być fakt, że lista obowiązujących lektur jest modyfikowana i pojawiają się na niej naprawdę fascynujące i ciekawe pozycje. Zapoznanie się z nimi może skutkować wielką przyjaźnią. Tak, to prawda. Lektura szkolna może stać się naszą ulubioną książką. Poniżej przygotowaliśmy zestaw kilku, naszym zdaniem, takich właśnie książek.

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – lektura dla młodszych dzieci 

Fenomenalna, ze sporą dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, prezentująca jego postać i zainteresowania. W książeczce znajdują się również wiersze Tuwima. Czytanie tej lektura to olbrzymia przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To doskonały sposób na zapoznanie się z życiem oraz twórczością autora „Lokomotywy” i  wielu innych wierszyków dla najmłodszych.

Detektyw Pozytywka – opowieści dla małych detektywów 

Czytelnicy mogą się zdziwić, że tak fenomenalna historia jest szkolną lekturą. To świetnie, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki polskich autorów, które są interesujące i zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do młodych czytelników, uczy spostrzegawczości oraz logicznego myślenia.

O psie, który jeździł koleją – dla klas I-III szkoły podstawowej

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie opowieść o Lampo, włoskim psie, który jeździł koleją. Co interesujące, książka powstała na podstawie prawdziwej historii. Jest to wzruszająca opowieść o przyjaźni, wierności, zaangażowaniu, tęsknocie oraz wyjątkowej więzi, która może łączyć człowieka i jego psa.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – książka Rafała Kosika

Kolejny kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednak idealnie ukazuje świat trzynastolatków. Roboty i inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwiązania, a nawet pierwsze, nieśmiałe sympatie – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym lektura się spodoba mamy dobre wieści: to jedynie pierwsza z wielu części historii o tej trójce!

Mikołajek – niezapomniane przygody tytułowego bohatera

Opowieści z życia Mikołajka, młodego francuskiego chłopca, i jego kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, czy też zabrać tę książkę na wakacje. Bardzo dużo dobrego humoru i ciekawych przygód, wzbogacone przykładami, jak dzieci interpretują świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych i starszych. Z całą pewnością jest to lektura, którą czyta się z ogromną przyjemnością.

Balladyna Juliusza Słowackiego w VII klasie szkoły podstawowej

Może nie jest to trafny wybór na nietuzinkową lekturę szkolną, ale wystarczy zmienić postrzeganie, aby okazało się, że jest to naprawdę pasjonująca książka! Wystarczy wyobrazić sobie spór Balladyny i Aliny o Kirkora w dzisiejszych czasach – film na podstawie takiej historii byłby wciągającą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet mimo wyrzutów sumienia w dalszym ciągu postępuje źle. Słowacki pisze przepiękną, starodawną polszczyzną, ale spory bohaterów oraz postacie mogłyby równie dobrze być zaprezentowane w stylu greckiej tragedii. Plusem jest forma tego dramatu, dzięki której lekturę szybko się czyta.

Stowarzyszenie umarłych poetów i niezwykły nauczyciel angielskiego

Ta wspaniała i poruszająca historia opowiada o pewnej elitarnej szkole z tradycjami, do której uczęszczają synowie zamożnych rodzin. Stawia się w niej głównie na dyscyplinę i wartości, które niestety zabijają indywidualność i samodzielne myślenie. Nietypowy nauczyciel angielskiego John Keating, zresztą były absolwent tej szkoły, stosując nietypowe metody nauczania, zaraża swoich studentów pasją do poezji. Wspólnie wskrzeszają Stowarzyszenie Umarłych Poetów, nielegalnej organizacji istniejącej za czasów szkolnych pedagoga. Co ciekawe pierwszy był film pod tym samym tytułem, a następnie powstała książka, co stanowi swego rodzaju ewenement, gdyż zazwyczaj dzieje się odwrotnie.

Kategoria: Kultura i sztuka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii