Co to jest survival i bushcraft? Czy są legalne w Polsce?

Ocena
0.00

Pomimo faktu, że survival kojarzy się z dziedziną bliską i pokrewną działaniom militarnym, korzenie tej sztuki sięgają czasów prehistorycznych. Jego elementy były znane naszym pradawnym przodkom, ale również praktykowane były w codziennym życiu wsi. Z założenia survival to metoda, która w jakiś sposób przywraca naruszoną równowagę między naturą a cywilizacją. Survival jest bardzo bliski ideologii harcerstwa czy skautingu.

Czym jest survival i szkoła przetrwania?

Survival to inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, jaka polega między innymi na umiejętności życia w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych udogodnień w postaci bieżącej wody i prądu. Bardzo często osoby mocno związane z survivalem rezygnują także ze standardowych noclegów na rzecz namiotów bądź zbudowanych własnoręcznie szałasów.

Jakie są problemy prawne powiązane z uprawianiem survivalu?

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, między innymi Lasy Państwowe ograniczały przebywanie osób na ich terenach do minimum. Nocowanie i zajmowanie określonego miejsca było źle postrzegane oraz traktowane jako nielegalne. Jednakże środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu i bushcraftu wypracowały porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym działaniom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wyznaczone są określone lokalizacje, w których legalnie można praktykować techniki szkoły przetrwania.

Okolice Świeradowa-Zdrój na Dolnym Śląsku idealne na survival 

Osoby zainteresowane odpoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk i okolice uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To tutaj znajduje się jeden z terenów przeznaczonych do uprawiania survivalu oraz bushcraftu. Jest to interesująca lokalizacja dla miłośników gór, przyrody i tajemnic Dolnego Śląska.

Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim legalnym miejscem na szkołę przetrwania 

Jeśli interesują Cię bardziej tereny nizinne, bardzo dobrym przykładem odpowiedniego wykorzystania powierzchni do uprawiania survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany i dobra infrastruktura parkingowa. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg i Stegna dla zwolenników morskich miejscówek

Bardzo atrakcyjną lokalizacją są także okolice Morza Bałtyckiego. Znajdziemy tam ciekawe miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej terenów znajduje się w okolicach Stegny i położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat pociąga wielu. Szczególnie w okresie letnim jest to niezwykle modny kierunek do praktykowania survivalu i bushcraftu.

Czteroosobowa grupa może spędzić w lesie dwie noce 

Rozmowy pomiędzy leśnikami i grupami zrzeszającymi osoby związane z survivalem i bushcraftem, przyniosły efekt w postaci programu pilotażowego, który ma potrwać rok. Lasy państwowe oddały do dyspozycji obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha. Będą one monitorowane. Leśnicy i wolontariusze ze stowarzyszeń survivalowych będą przeprowadzać obserwację, wywiady z napotkanymi turystami i ankiety internetowe. Po upływie roku przyjdzie czas na ocenę, czy wszyscy przestrzegają wprowadzonych zasad i da to podstawę do docelowych rozwiązań. Istotnym gestem jest zezwolenie na spędzenie dwóch nocy w lesie w grupie czteroosobowej, bez specjalnego zezwolenia, a jedynie należy poinformować dane leśnictwo o tym zamiarze. Można zrobić to droga mailową.

 

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
sonia1986
Sonia Andrzejewska

O matko, coś dla mnie. Uwielbiam naturę! Obcowanie z nią bardzo mnie uspokaja i napędza do działania.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów