W jaki sposób czytać lekturę, by zapamiętać więcej treści?

Ocena
0.00

Czytanie lektur w szkole jest przykrym obowiązkiem uczniów, którego wymagają nauczyciele języka polskiego. Na sprawdzianie bądź wypowiedzi ustnej potrzebna jest dobra znajomość treści książek. Nie są one łatwe do czytania, a także zapamiętania, dlatego dzieci wymigują się od nich, jak tylko mogą! W niniejszym artykule omawiamy ten problem i pokazujemy, co zrobić, żeby lepiej się czytało lekturę oraz więcej z niej zapamiętało informacji!

Cisza oraz spokój – idealne warunki do czytania lektur!

Do czytania nie zasiadaj z założeniem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej szczegółów oraz będziesz musiał studiować pojedyncze rozdziały jeszcze raz, a w najgorszym przypadku czytać całą lekturę od nowa. Najlepiej zacząć z odpowiednim zapasem czasu. Można już w wakacje letnie, czy to ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej pragniemy się trzymać. Zapisać sobie, jak dużo dni nam zostało, ile książek jest w materiale oraz jak dużo stron zdołamy czytać dziennie.

Obecnie mało kto rozstaje się z telefonem na dłużej niż 30 minut, tymczasem w czytaniu lektur jest to istotne. Jeżeli pragniemy mieć jak najlepsze efekty oraz nie wracać do tych samych wersów kilkukrotnie, powinniśmy zostawić telefon oraz rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to skoncentrować uwagę na czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu. Podobnie jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danej chwili pomóc w ogrodzie bądź w kuchni. Jeżeli taka sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i jesteśmy zmuszeni odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.

Lepsze zrozumienie i zapamiętanie lektury – jak to zrobić?

Po przeczytaniu rozdziału możesz zajrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko dobrze zrozumiałeś. Kiedy mamy więcej czasu, warto przeszukać biografię autora, jak również materiały o czasach, w których żył i tworzył.

Wielu pisarzy umieszcza w swoich opracowaniach sytuacje i emocje z nimi powiązane, które sami przeżyli. Stąd przeczytanie, chociaż krótkiej notatki o ich życiu może posłużyć nam jako kolejne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy nakręcono jakieś filmy na podstawie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie i ułatwi kojarzenie postaci i miejsc akcji. Do ekranizacji zanotuj swoje uwagi i elementy, które zostały zignorowane czy też odmienione.

Notatki z lektury – idealny sposób na lepsze zapamiętanie treści!

Kup zeszyt, który trzymaj zawsze pod ręką, kiedy masz zamiar brać się za czytanie lektury. Będziesz mógł w nim notować kluczowe informacje jak imiona poszczególnych bohaterów, miejsca akcji czy swoje przemyślenia. Być może wydłuży to twoje zmagania z książką, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości oraz uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł zawsze sięgnąć, kiedy coś ci umknie.

Jak ułatwić dziecku sprawę z czytaniem lektury?

Obowiązek, jakim jest czytanie lektury, odrzuca dzieci. Ważne jest, aby przekierować ich podejście na inny tor. Warto podpowiedzieć im, żeby spojrzały na książkę, jak na życie dziadka lub babci, którzy mieli różne doświadczenia i sytuacje w swoim życiu. Opisani bohaterowie są intrygujący i to poprzez ich historie dziecko może zmienić podejście do życia i czytania książek. Innym rozwiązaniem jest pokazanie młodemu człowiekowi lektury jako wspaniałe wyzwanie!

Kategoria: Kultura i sztuka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii