Co założyć, kiedy wybieramy się w góry latem?

Ocena
0.00

Letni pobyt w górach jest rewelacyjnym przeżyciem, zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych. Aby móc się cieszyć z ciepłego słońca i wspaniałej górskiej atmosfery, warto się dobrze przygotować, ponieważ bez tego możemy nabawić się poparzenia słonecznego, bolesnych odcisków na stopach czy niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Zapraszamy zatem do poniższego artykułu, w którym tłumaczymy, co ze sobą zabrać w góry latem!

Nakryj głowę czapką z daszkiem!

Do najistotniejszych elementów należy nakrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed silniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wszechstronne chusty, standardowe czapki z daszkiem bądź kapelusze z rondem, które ochronią górną powierzchnię naszego ciała.

Na wycieczkę latem w góry kup niezbędną odzież!

Następnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej by ubrania były przepuszczające, innymi słowy oddychające. Podczas gdy intensywnie maszerujemy, nasze ciało w wyższym stopniu się poci. Z tej przyczyny istotne jest odprowadzenie wilgoci, by nie schładzać ciała np. mokrą koszulką. Fenomenalne na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest cienka oraz dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Często wraz z latem nadchodzą bardziej obfite deszcze, stąd warto spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przede wszystkim pożyteczne są te z dodatkowym systemem wentylacji, przykładowo w postaci długich zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze. Poziom wodoszczelności jest zależny od parametrów poszczególnych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie wytrzymać obfitych opadów deszczu, albowiem są pokryte wyłącznie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po kilku praniach najzwyczajniej się ściera. Warto zainwestować więc w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.

Istotne podczas letniej wycieczki w góry są odpowiednie buty!

Porządne buty na szlaki górskie to istotna kwestia. Na ogół większość osób radzi, aby wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to jednakże konieczność, jeśli wybieramy proste, niezbyt wymagające trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w której przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelkiego rodzaju klapek bądź lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po równej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia oraz będzie nam po prostu niewygodnie. Na lekkie ścieżki możemy za to przemyśleć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest nadzwyczaj wygodne ze względu na właściwe dopasowanie do stopy i wytrzymałe podeszwy. W trakcie chodzenia chronią nasze nogi przed skręceniami oraz upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co dodatkowo chroni przed wilgocią. Jeżeli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle istotna, kiedy przechodzimy przez kałuże lub strumyki bądź zwyczajnie zacznie mżyć deszcz.

Ważnym elementem podczas wycieczki w góry letnią porą są okulary przeciwsłoneczne!

Okulary przeciwsłoneczne to niezaprzeczalnie „musthave” wypadu w góry. Gdy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także z większym natężeniem daje się we znaki. Wówczas jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które naprawdę są do nas dopasowane i nie będą spadać z nosa podczas aktywnego marszu.

Na wycieczkę w góry latem należy posiadać odpowiedni plecak!

Kiedy wychodzimy w górską trasę, należy wziąć ze sobą odpowiedni plecak, ponieważ jest on warunkiem przyjemnego i bezpiecznego pobytu. Możemy w nim zmieścić jedzenie oraz picie, a także kurtkę przeciwdeszczową i mapę. Czasami widać w górach, jak ludzie chodzą na szlaku z reklamówkami, jednak nie jest to dobre wyjście! Plecak najlepiej, gdyby był sztywny, im dłuższa trasa, tym powinien być bardziej usztywniony. Do tego powinien być miękki, aby wygodnie leżał na plecach!

Kategoria: Sport i rekreacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów