Sprawdź, jakie obowiązki ma wulkanizator?

Ocena
0.00

Najczęściej słowo wulkanizator kojarzymy z wymianą opon w naszym samochodzie dwa razy do roku. Jednak, czy na tym kończy się praca wulkanizatora? Prawda jest taka, że wykonuje on dużo szerszą pracę, aniżeli nam się wydaje. Do jego obowiązków należy serwisowanie opon, czyli wszelakie czynności związane z doprowadzeniem ich do pełnej użyteczności, na przykład konserwacja opon czy naprawa felg. W naszym artykule wyjaśniamy specyfikę pracy wulkanizatora! Zapraszamy.

Wulkanizator – jak wygląda jego zawód?

Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od reperacji opon w samochodach. Profesja ta jest zawodem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia szkoły wyższej. Adepci tego zawodu uczą się pracy np. poprzez kursy. Pośród reprezentantów tego fachu najogromniejszą grupę stanowią wychowankowie szkół samochodowych.

Do podjęcia pracy oprócz dokumentów potwierdzających ukończenie szkolenia, kandydat posiadać powinien również siłę oraz wytrzymałość fizyczną, jak również zdolności manualne. Opony są dosyć ciężkie. Zdejmowanie i zakładanie kół przez cały dzień w pracy może być zbyt ciężkie dla wielu osób.

Co robi wulkanizator w swojej pracy?

Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może dużo zadań. W szczególności klienci zgłaszają się do nich przy okazji cyklicznej wymiany opon w swoich samochodach. Innym często wykonywanym zajęciem jest szukanie i klejenie dziur w oponach. Do zadań należą również pielęgnacja bieżników opon i ich wymiana.

Do wyszukiwania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy wykorzystują wachlarz metod. Pośród nich wyróżnić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii oraz użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w pojazdach ich posiadaczy. Reperują uszkodzenia, które powstały w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i felgi. Prostują pokrzywione z odkształceniami. Zajmują się także odnową i malowaniem felg.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, rozmaitego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory a czy też wyważarki do kół.

Czy opłaci się pracować w wulkanizacji?

Chętni do korzystania z usług wulkanizatora będą zawsze, ponieważ tak długo, jak będziemy jeździć samochodami, autobusami i wszelkimi środkami lokomocyjnymi, tak długo będzie zapotrzebowanie na tego typu pracę. Największe dochody uzyskiwane przez biznesy wulkanizacyjne są w okresie, kiedy wymieniamy opony, czyli wiosna i zima. W pozostałych miesiącach wulkanizatorzy mogą zarobić, dzięki przechowywaniu kół klientów oraz serwisowaniu pojazdów!

Kategoria: Motoryzacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii