Jakie narzędzia ogrodowe należy kupić przy pielęgnacji trawnika?

Ocena
0.00

Zazwyczaj, kiedy przychodzi wiosna, przypominamy sobie o pracy, która czeka nas w ogrodzie. Systematyczność oraz chęci są gwarancją na piękny i czysty ogród, ponieważ nawet najlepiej wykonana czynność po jakimś czasie musi zostać powtórzona! Wiele osób kolo domu ma trawnik i w zależności od pielęgnacji, różnie on wygląda. W tym artykule przedstawiamy narzędzia, które wspomogą Cię w pielęgnacji trawnika, aby wyglądał rewelacyjnie każdego dnia! Zapraszamy.

Kosiarka jest fundamentalna w utrzymaniu cudownego trawnika!

Absolutną podstawą, w którą musimy wyposażyć nasze ogrodnicze arsenały, jest kosiarka. Im mniejszy teren trawnika, tym inny rodzaj kosiarki będzie nam potrzebny. Na najmniejszych skwerkach do 200-300 m2, wystarczająca będzie kosiarka bębnowa. Do względnie większych połaci nadaje się kosiarka elektryczna, niemniej powinieneś mieć na uwadze ciągnący się kabel. Z kolei na największych nawierzchniach trawiastych dobrze sprawdzi się kosiarka spalinowa, która niestety jest najgłośniejsza spośród wszystkich, ale również najbardziej wydajna. Warto zastanowić się nad kosiarką, która posiada opcję mulczowania zgromadzonej trawy, innymi słowy – maksymalnego rozdrabniania zbioru i dystrybuowania go na koszonej powierzchni. Jest to idealna opcja do zastąpienia kompostownika oraz niewykorzystywania dzięki temu dodatkowego sztucznego nawozu.

Aeracja trawnika – świetny sposób na dotlenienie gleby!

Jeżeli zależy nam na gładkiej i gęstej przestrzeni trawnika, warto zaopatrzyć się w aerator. Jest to pomysłowe urządzenie zaopatrzone we wbudowane ostre kolce (czasami napotyka się również wbudowane metalowe rurki), które przemieszczając się po nawierzchni trawy, wbijają się w ziemię, tym samym ją natleniając. Dzięki temu trawa lepiej rośnie, albowiem ma więcej powietrza, a jej korzenie mają więcej przestrzeni do rozwoju. Stosunkowo nowym udogodnieniem są także specjalne nakładki na buty do aeracji trawnika. Polega to na tym, że wkładamy na swoje obuwie nakładki wyglądające jak korki u piłkarzy i poprzez przechadzanie się po trawie, napowietrzamy ją.

Jak działa wertykulator oraz w jaki sposób pomaga w pielęgnacji trawnika?

Podobnym narzędziem do aeratora jest wertykulator, jednak podstawowa różnica jest tego typu, że wertykulator ma w sobie ostrza, które przesuwając się po nawierzchni trawy, wyciągają wszystko to, co najmizerniej ukorzenione, a więc najczęściej po prostu chwasty oraz martwe źdźbła. Narzędzie super sprawdza się po sezonie jesienno-zimowym, kiedy trawa w wielu przypadkach jest w gorszym stanie. Trawnik po takim zabiegu z reguły nie wygląda wspaniale, niemniej jednak nie należy się tym przejmować, gdyż trawa musi wypocząć i nabrać miejsca do powtórnego wzrostu.

Podkaszarka – niewielki robot koszący, która sprawdzi się przy pielęgnacji trawnika!

Nie wszędzie uda nam się dotrzeć z kosiarką, nawet tą najmniejszą. Są takie miejsca w naszym ogrodzie, jak szczeliny pomiędzy skalniakami, skarpy i wzniesienia, gdzie po prostu kosiarka nie dotrze. W tym celu używamy podkaszarki, która w niektórych mniejszych ogrodach może w zupełności wystarczyć jako jedyny robot koszący, albowiem nadaje się bezbłędnie na małe powierzchnie trawiaste. Poza tym skosimy nią także wysokie pędy oraz trawy.

Nożyce ogrodowe są świetnym rozwiązaniem, gdy trzeba przyciąć trawę w zakamarkach!

Przy murkach, jak i ławkach często zostają niedocięte kawałki trawy. To samo się tyczy miejsc przy rabatach ogrodowych, otoczonych kostką ogrodową czy inną palisadą. W momencie, gdy nam to bardzo przeszkadza, to warto zainwestować w nożyce koszące ręczne lub elektryczne. Dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych narzędzi nasz trawnik będzie wyglądał bardzo estetycznie, a przy właściwej pielęgnacji, trawa odwdzięczy nam się piękną zielenią!

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Przewodnik po roślinach okrywowych w ogrodzie
Data dodania:
  • 0.00
  • 0