Przewodnik po roślinach okrywowych w ogrodzie

Ocena
0.00

Lawrence Wright, nowy główny ogrodnik w Newby Hall w North Yorkshire, dzieli się swoimi radami na temat uprawy ciekawych roślin okrywowych w ogrodzie.
Lawrence Wright dołączył niedawno do Newby Hall jako główny ogrodnik. Były Młody Ogrodnik Roku wyznaczył plany odnowienia mniej odwiedzanych części ogrodu. Część z nich obejmuje sadzenie niezwykłych krzewów, drzew pod baldachimem i ciekawych roślin okrywowych, które wzbogacą rzadkie kolekcje ogrodu.

Pomysły Lawrence'a dotyczące roślin okrywowych w ogrodzie

Dlaczego warto stosować rośliny okrywowe?


Rośliny okrywowe są często pomijane podczas zakupów roślin do ogrodu na rzecz bardziej "ekscytujących" bylin rabatowych, drzew i krzewów. Stworzenie folii dla cennych roślin sprawia jednak, że ich piękno błyszczy jeszcze bardziej. Tradycyjne rośliny gruntowe, takie jak Vinca, Bergenia i Luzula, po ich zasadzeniu tworzą niemal nieprzeniknione dla chwastów maty z liści. W związku z tym, wszelkie "zbłąkane" liście, które pojawią się w mieszance, można łatwo zidentyfikować jako chwasty i szybko wyrwać.

Wysokie i niskie rośliny okrywowe


Często popełnianym błędem jest myślenie, że sadzenie roślin okrywowych musi oznaczać krótkie, "przylegające do ziemi" sadzenie. Nie jest to prawdą. Podczas gdy Lamium, Ajuga i Stachys stanowią niskie rośliny okrywowe, Phlomis russeliana, z wielowarstwowymi kolcami kwiatowymi, osiąga metr wysokości. Połączenie roślin niskich i wyższych oznacza, że nasadzenia będą miały większą głębię wizualną i zainteresowanie.
 

Rośliny okrywowe w stylu leśnym


Proste bloki roślin są łatwe do zarządzania, jeśli jeden gatunek zacznie się zbytnio rozprzestrzeniać lub jeśli wkradną się chwasty, można je łatwo przywrócić na swoje miejsce. Jednak moim zdaniem najbardziej przyjemny styl sadzenia roślin okrywowych opiera się na matrycy gatunków. Na przykład Epimedium, Phlox divaricata, Tiarella, Galium, Alchemilla i Hakonechloa można posadzić tak, aby tworzyły naturalną mieszankę. Stanowi to podstawę nasadzeń okrywowych inspirowanych lasem. Następnie można dodać wybrane rośliny zielne i drzewiaste.

Ten styl sadzenia roślin okrywowych wymaga bystrego oka. Wszelkie chwasty, które się pojawią, mają tendencję do wtapiania się w otoczenie i udawania, że należą do tego grona. Jednak włożenie dodatkowego wysiłku w stworzenie przemyślanego schematu obsadzania roślinami okrywowymi przynosi korzyści. Miękki efekt naturalistycznych nasadzeń tworzy dynamiczną scenę, co jest szczególnie pomocne w mniejszych ogrodach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota.

O Newby Hall


Wielokrotnie nagradzane ogrody Newby Hall zostały stworzone głównie w latach 20-tych XX wieku i rozwijały się aż do dnia dzisiejszego. Znajdują się w nich ikoniczne granice zielne o długości 172 m, Narodowa Kolekcja Cornusów i 13 ogrodów, w tym biały ogród, ogród różany, ogród skalny i ogród tropikalny. Dowiedz się więcej.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii